تبلیغات
گروه کــــوهنــــــــوردی رعد رامسر
قالب وبلاگ
گروه کــــوهنــــــــوردی رعد رامسر
عشق به طبیعت ، عشق به زندگی است . کوهنوردی عشق به طبیعت است و عشق به طبیعت ورزش ماست  
نویسندگان
صفحات جانبی
لینک های مفید

 

سلام به شما ، که کلام را ارج می نهید ، و رستاخیز کلام را در لحظه وجود می کاوید ، گفتنی ها بسیار و نگفتنی ها بسیارترند ، امید که در ترنم کلام ، به حقیقت نهفته در کلمات ، به هم آوایی برسیم ، پیشکش نگاهتان یک آسمان باران؛ دستان احترام بدرقه عبورتان... اشعار و مقالات این وبلاگ اثر نویسنده وبلاگ میباشد.

کوهنوردان

طبیعت گرایی در انسان غریزی و نهادینه است . همه ما از تماشای سبزه زار و جنگل و کوه و دشتهای بیکران ؛ دریا و آسمان لذت می بریم. آدمی از فراخنای طبیعت به تنگنای چهاردیواری خود لمیده است .

انسان از بدو خلقت در همنشینی رودخانه ها ، جنگل و کوه و دشت و صحرا و در همسایگی گیاهان و جانوران به سر برده است .نیازهای خود را از طبیعت به دست آورده و در دامن طبیعت متولد شده و در آغوش طبیعت آرمیده است .هرچند زندگی انسانهای ماقبل تاریخ با سختی و رنج و مشقت بیشتری سپری شده است ، اما هیچگاه دشواریهای زندگی طبیعی نتوانسته است ،لذت روزمرگی های شهرنشینی را در احساسمان تثبیت کند.هریک از ما پس از روزها تلاش و تکاپو در مناصب قراردادی اجتماعی دچار خستگی ، دلتنگی ،فرسودگی شده و نیازمند احساس آرامش و آسودگی خیال هستیم .

و آدمی بوسیله دریافت حس ادراک خود ،به دنبال راههای کسب آرامش و دوری از مشکلات رنگارنگ پیرامون خود می باشد. ذات زندگی توام با آکندگی رنج و مشقت است . ولی انسان استدلال گر فهیم چاره جویی می کند .

بعضی به دنبال ورزش مورد علاقه خود ،ساعاتی را به دور از هیاهوی زندگی به احساس آرامش و شادابی میرسند.نرمشهای صبح گاهی ، پیاده روی ، والیبال ، شنا و ... و اما کوهنوردی و کوه پیمایی یکی از دل انگیزترین و موثرترین ورزشها برای بدست آوردن طراوت ، معنویت و شادابی عمیق است .

کوهنورد سحرگاهان از خواب برمی خیزد ،کوله پشتی اش را که قبلا از ملزومات کوهنوردی آکنده است را به دوش می کشد و از چاردیواری خود ،به سوی طبیعت زیبا، سرکش ، دل انگیز وحشی خارج می شود.

همین سحرخیزی که در فرهنگ ما بسیار به آن تاکید شده است  "سحرخیز باش تا کامروا گردی" می تواند به عنوان شالوده اصلی ،حس صبحگاهی و لطافت و حال و هوای صبحگاهان قبل از طلوع خورشید را در ما زنده کند .و پس از آن کم کم از شهر و شهرنشینی دور می شویم ،و تمام جسم وجانمان ،افکار و احساسمان در اختیار نسیم کوهساران قرار می گیرد و با کوهنورد آنچنان عجین میگردد که گویی خود جزیی از طبیعت زیبای کوهستان می شود.

نشاط و سرمستی با توجه به سختی راه ، و نفس زدن ها ، عرق ریختن ها و ...عجیب به نظر می آید ،که چگونه کوهنوردان بستر گرم خود را در سحرگاهان زمستانهای سرد رها می کنند و به سوی کوهستان به راه می افتند.برای کسی که لذت هم آغوشی با طبیعت و کوهستان را نچشیده است ،بسیار غریب به نظر می آید!

کوهنوردان طبیعت دوست ،مانند شاعران طبیعت گرا به یک درختچه کوهی مانند یک شخصیت برخورد می کنند . تعجب میکنید ،کافی است یکبار به کوهنوردان بپیوندید تا ببینید ،کوهنوردان با شکار و شکارچی  و تبر به دستان میانه خوبی ندارند . اگر بخواهند بنا به ضرورت آتشی برافروزند ،شاخه های خشک درختان را می سوزانند . و همیشه موقع ترک محل آتش را خاموش می کنند تا مبادا وزش باد حادثه ای بیافریند. حفظ طبیعت و احساس یگانگی با مظاهر آن ،یکی از نمودهای فکری کوهنوردان است .

کوهستان با بلندای با عظمت خود و با پوشش گیاهی زیبا و متنوع و با پرندگان و جانوران مختلف ، محیطی سرشار از صمیمیت و آرامش را به کوه دوستان هدیه میکند .

کوهنوردی درس صبوری و مقاومت و پیروزی میدهد . نوید فتح قله مورد هدف را آموزش می دهد . نظم  و جدیت در کوهنوردی یک اصل مهم است ، تک روی معنایی ندارد ، همه با گروهند، همکاری و کمک به دیگران حس همگانی است و صد البته برخی سرآمد دیگرانند. صمیمیت ها، گفتگو ها ،  و در هنگام استراحت ،شوخی ها به سرشاری گروه می افزاید.

بالاخره طبیعت دوستی و طبیعت گرایی و درک زیباشناختی مظاهر گوناگون طبیعت از دریا و کویر و تا آسمان شبهای کوهستان که آسمان را تماما ستاره باران میبینی و کوره راه شیری خودمان ، که ما نقطه ای از کتاب بزرگ آن هستیم ،جذبه ای خاص دارد که باید سکوت کرد و همه تن چشم شد و به تماشا


[ یکشنبه 4 آذر 1397 ] [ 05:43 ب.ظ ] [ رسول ]

1- رعایت حجاب اسلامی ضرروری می باشد.

2-افراد گروه باید بیمه ورزشی باشند ((مدارک لازم برای بیمه یک قطعه عکس- یک برگ فتوکپی شناسنامه مبلغ 12000تومان))

3-  به همرا داشتن کارت بیمه

4-افراد گروه باید کفش مناسب ،لباس گرم،دستکش و جوراب اضافی به همراه داشته باشند .

5-افراد می توانند چهارشنبه از ساعت 8 تا ساعت22 برای مشخص کردن نفرات تلفنی با سرپرست گروه هماهنگ نمایند .

6-افراد گروه موظف هستند با کسانی که مسئول تنظیم صف در هنگام مسیر راه می باشند هماهنگی داشته باشند تا مشکلی پیش نیاید.

7-با هرگونه تخلف انظباطی برخورد خواهد شد و شخص به کمیته ی انظباطی معرفی خواهدشد.


[ یکشنبه 4 آذر 1397 ] [ 05:42 ب.ظ ] [ رسول ]

چند نكته مهم آموزشی در مورد كوهنوردی 

در انواع کوهنوردی نکات زیر را درنظر بگیرید:

نکته ۱ - کوله پشتی٬ خانه کوچک کوهنورد است.

نکته ۲-  قدمهای خود را نسبت به شیبها تنظیم کنید.

نکته ۳ - کوهنوردی ورزش جمعی است از تک روی پرهیز کنید.

نکته ۴  - تنها بکوه نروید .

نکته ۵  - درکوه هیچگاه ندوید .

نکته ۶ - نظم طبیعت را بهم نزنید .

نکته ۷ - گیاهان را به آتش نکشید.

نکته ۸ - به حیوانات آسیب نرسانید.

نکته ۹ - آب چشمه ها را آلوده نکنید .

نکته ۱۰ - هیچگاه کناره چادر آتش درست نکنید { جهت باد را در نظر داشته باشید } 

نکته ۱۱ - همیشه مقداری آب و مقداری مواد قندی و نمکی همراه داشته باشید .

نکته ۱۲ - انرژی خود را تقسیم کنید { یعنی وقتی از کوه برمی گردی احساس خستگی و کوفتگی نکنید. }

نکته ۱۳  - به ستون یک حرکت کنید { در کوهپیمایی همه به ستون یک و پشت سر هم به فاصله یک متر }

نکته ۱۴  - در صعود هیچگاه از مسیرهای شنی و بی راهه ها و ریزش سنگها استفاده نکنید.

نکته ۱۵ - درفرود از شیبها ٬ از شن اسکیها و تخته سنگهای کم شیب تا شیب ۶۰ درجه استفاده میشود.

نکته ۱۶ - در کوهنوردی اولین اشتباه آخرین اشتباه است { یعنی دیگر وجود ندارید که اشتباه بعدی رخ دهد } مواظب سلامتی خودتان باشید .

نکته ۱۷ - هر یک ساعت راهپیمایی پنج دقیقه استراحت  کنید{ کمی نرمش - کمی تغذیه - کمی آب }

نکته ۱۸ - هرگاه درصعود به نفس نفس افتادید و حتی دهانتان خشگ شده و دچار خستگی زود رس شدید { ۱ - تند می روید ۲ - با دهان نفس می کشید ۳ - کوله پشتی سنگین دارید و منظم نیست ۴ - با کارهای اضافی یابیهوده انرژیهای زیادی را ازدست دادید ۵ - فاصله پاهای شما زیاد است ۶ - درشیبها مستقیم حرکت می کنید ۷ - آنقدر لباس پوشیده اید که بدن نمی تواند تنفس کند. }

نکته ۱۹- خطرات کوه { طوفان - بوران - ساعقه - بهمن - نقاب برفی - چاله برفی - نداشتن امکانات - اطلاع نداشتن ازموقعیت کوه - سرد شدن زودرس بدن - کوه گرفتگی - ورعایت نکردن اصول ایمنی درکوه

نکته ۲۰ - درهوای سرد استراحت نشستن خیلی کم داریم بیشترین استراحتها ایستاده و زمان ٬ یک الا دو دقیقه ایی است .

نکته ۲۱ -  نزدیک به قله ها هیچگاه شتاب نکنید ٬ و همیشه جمعی به قله برسید که بدانید درجمع کوهنوردی بین افراد ٬ برتری وجود ندارد . 

نکته ۲۲ - تشکیل گروه { درهر برنامه ؛ مسافرت ؛ گردش ؛ کوهنوردی } حتما یک نفر رابه عنوان سرپرست انتخاب و به دستورات و نکته های او عمل کنید.

نکته ۲۳ - درصعودها { سرپرست گروه - مسئول فنی - مسئول تدارکات - مسئول تبلیغات - مسئول بهداشت و درمان } الزامی است.

نکته ۲۴ - کارت بیمه ورزشی الزامی است.

نکته ۲۵ - یک پلاستیک جهت جمع آوری آشغالهای خود تا زمان برگشتن به شهرخود الزامی است (اگراین فرهنگ کوهنوردی همه جا رعایت شود مطمئن باشید هیچگاه کنارچشمه ها - کنارآبشارها - کنار پناهگاه ها ومسیرها وقله ها ٬ آشقالی مشاهده نخواهیدکرد)

چند نكته مهم آموزشی در مورد سنگ نوردی

نکته ۱ - سنگ نوردی را از سنگهای کوتاه وکم ارتفاع شروع کنید.

قوانین سنگ نوردی: { ۱ - روبروی سنگ ایستاده باچشم مسیر را صعود میکنیم

2 - سه نقطه اتکاء یعنی دو پا و یک دست یا دو دست و یک پا

۳ - صعود نردبانی

۴ - صعود بانوک کفش ونوک پنجه انجام می گیرد

۵ - با نیروی پا روی سنگ بلند شوید نه اینکه بادستها خود را بالا بکشید

۶ - ازگیره های خیلی بالا استفاده نکنید چون دست زودخسته می شود }

انواع گیره ها { گیره عمودی [ ناخنی . انگشتی . پنجه ای . لاخ مشتی ] گیره افقی [ ناخنی . انگشتی . پنجه ای . لاخ مشتی ] گیره مورب [ ناخنی . انگشتی . پنجه ای . لاخ مشتی ] گیره واژگون [ انگشتی . پنجه ای . لاخ مشتی ]

نکته ۲ - فاصله دستها { حداقل عرض شانه و حداکثر یک ونیم برابر عرض شانه} نکته ۳ - فاصله بدن تا سنگ { ۲۰ تا ۳۵ سانتیمتر }

چند نكته مهم آموزشی در مورد غارنوردی

نکته ۱ - هرغاری که می خواهید صعود کنید لوازم مخصوص همان غار لازم می باشد

نکته ۲ - داخل غار از سر و صدای بلند پرهیز کنید { چون امواج بلند موجب ریزش غارمی شود }

نکته ۳ - مهمترین لوازم { ۱ - چراغ قوه شارژی دستی ۲ - چراغ قوه شارژی برقی که بتواند از چهار ساعت تا شش ساعت نور داشته باشد ۳ - چراغ قوه معمولی با لامپ اضافی و باطری اضافی ۴ - قطب نما ۵ - نوار رنگی محکم حدود پانصد الی هشتصد متر ۶ - کلاه ایمنی ۷ - طناب انفرادی و کارابین عملیاتی برای هر نفر ۸ - راهبر و کروکی مسیر }

نکته ۴ - قبل از ورود به غار خود را تخلیه نمایید و از خوراکیهای خشگ استفاده کنید

نکته ۵ - غار را آلوده نکنیم { اگر آشغالی دیده شد لطفا جمع آوری کنید } 


[ یکشنبه 4 آذر 1397 ] [ 05:42 ب.ظ ] [ رسول ]

پوشاك و ابزار رایج كوهنوردی

 • فلاسک مناسب با روکش : یک نوشیدنی گرم می تواند در شرایط بد نیرو و انرژی شما را به حد چشم گیری بالا ببرد (حتی بعضی مواقع مرز بین مرگ و زندگی، یك نوشیدنی گرم است). حتما فلاسک خود را داخل یک کاور فوم عایق و یا حد اقل یک جواب پشمی مناسب قرار دهید . این کار گرمای فلاسک شما را تا مدت زیادتری حفظ می کند. (بسیاری به اشتباه از همراه داشتن آب جوش با این نظر كه بعدا آب را جوش می آورند از حمل آن خودداری می نمایند ولی توجه داشته باشید كه در بسیاری از مواقع موقعیت مناسبی برای جوش آوردن آب نیست.)
 • یک وعده اضافه غذای کنسروی : مدت برنامه شما هر چه باشد یک وعده غذا بیشتر با خود به مراه ببرید. وجود یک کنسرو چندان کوله شما را سنگین نمی کند اما اگر لازم شد می تواند انرژی کافی برای فعالیت را به ما بدهد.

قمقه آب بزرگتر: در زمستان بدن کوهنورد بسیار بیشتر عرق می کند( هر جند این امر خیلی محسوس نیست ! ) اما نوشیدن آب کافی می تواند روند چرخش خون شما را مناسب تر نماید. به یاد داشته باشید كه كم آبی می تواند باعث تسهیل یخزدگی اعضا و نیز سرمازدگی عمومی بدن شود.

 • دستکش و کلاه اضافه : اگر در طوفان مدت زیادی مجبور بودید از سنگ ها صعود کنید یا تبر یخ در دست داشته باشید کم کم دستکش شما یخ می زند. آن را قبل از اینکه دستانتان سرد شوند با جایگزین خشک تعویض کنید. می توانید دستکش یدکی را داخل لباس خود بگذارید تا با دمای بدن شما گرم شود.
 • یک چراغ قوه مناسب : بهمراه داشتن یک چراغ قوه مناسب سبک همواره در تاریکی زود رس زمستان چاره ساز بوده است . قبل از عزیمت به کوه باتری را مورد بازبینی قرار دهید. همراه داشتن باتری اضافی همیشه اطمینان بخش خوبی است
 • پریموس و ظرف : فلاسک شما هر چقدر خوب باشد باز ظرفیت محدودی دارد. بهمراه داشتن چراغ گاز مناسب در بیتوته های اجباری می تواند کارساز باشد. اگر از مدل های گازی استفاده می کنید با خود یک یا دو شمع بهمراه ببرید . گاز در سرما یخ می زند و حرارت شمع در زیر آن می توان به توان حرارتی آن کمک کند.
 • یک زیر انداز با اندازه مناسب : اگر مجبور به بیتوته شدید یک زیر انداز عایق بخوبی مانع تماس بدن شما با زمین و در نتیجه حفظ دمای بدن شما می شود.
 • قطب نما : حتی اگر نقشه مناسب از منطق ای که قصد صعود از آن دارید در دست نباشد در شرایط برف گیجه (whiteout) که مه و طوفان دید شما را به صفر کاهش داده دانستن جهت شمال می تواند راهگشا باشد.
 • لباس گرم اضافه : هیچگاه به لباسی که حین صعود به تن دارید اکتفا نکنید. این لباس حین صعود بعلت تعریق بدن نمدار می شود و هنگام استراحت شما را سرد خواهد کرد. بهم همراه داشتن کت پر - نیم کت و یا یک دست بالاپوش پلار مناسب می تواند در زمان ایستادن و استراحت شما را به خوبی گرم کند.
 • روکش دستکش : دستکش های پلار و پشمی در هر حال خیس می شوند. یک جفت روکش دستکش می تواند دستکش های زیری شما را مدت بیشتری گرم نگاهدارد.
 • یک جفت جوراب اضافه : در صورت خیس شدن جوراب ها می تواند شما را گرم کند و همچنین در هنگام بیتوته ( بیواک) اگر شرایط اجازه بدهد تعویض جوراب تا حد زیادی شما را گرم می کند. توجه داشته باشید كه از پوشیدن جوراب نخی و پنبه ای (مثل جورابهای شهری یا جورابهای حوله ای) اكیدا پرهیز كنید چرا كه نخ (پنبه) رطوبت ناشی از عرق پای شما را در خود نگه می دارد و ظرف چند ساعت در نوك پای خود احساس سرما خواهید كرد. در شرایط بحرانی می تواند یخزدگی انگشتان پای شما را تسهیل نماید.
 • عینک مناسب : عینك شما باید مانع از ورود اشعه مضر uv به چشم شما گردد و این موضوع در ارتفاعات بالاتر اهمیت بیشتری پیدا می كند. چراكه میزان اشعه با افزایش ارتفاع بصورت تصعدی زیاد می شود. همچنین عینک زمستانی در کوه باید دارای حفاظ دور چشم برای جلوگیری از نفوذ باد و بوران باشد. در شرایط بسیار سرد و كولاك باید از عینكهایی با لنز دوجداره استفاده كنید تا مانع از یخ زدن آن گردد.
 • طناب انفرادی و کارابین : به هر حال کاربرد خاص خود را دارند. و اگر روزی مورد نیاز باشند و در کوله نباشد به ارزش آن پی می بریم !!
 • نیمه یخ شکن : بسیاری از معابر کوهستانی ایران بخوصو در روزهای جمعه بعلت تردد بسیار لغزنده است . بهمراه داشتن و استفاده از آن آن بخصوص در صبحدم و غروب می تواند جلوی سر خوردن را بگیرد.
 • باتوم راهپیمایی : وسیله سبک و کارا در برف کوبی و همچنین بیمه کننده دراز مدت سلامت زانوهای شما. آنرا هیچگاه از فهرست لوازم خود حذف نکنید. همچنین در حوادث می تواند نقش برانكارد را نیز بازی كند
 • سوت : برای پیام دادن به دیگران در هنگام مه و برف گیجه هیچ وسیله ای بهتر از آن اختراع نشده است . توجه کنید سوتی که بهمراه می برید از آن دسته سوت های موسوم به پیش آهنگی باشد که داخل آن مانند استوانه ای تو خالی است. مدل های دیگر سوت در سرما یخ می زند!

قبل از حرکت تمام زیپ ها ، بست ها و سگگک های کوله پشتی - گتر - لباس های بادگیر خود را چک کنید و از صحت عملکرد آن ها مطمئن شوید. (همراه داشتن یك سكگ اضافی برای قسمتهای مهم كوله پشتی -مثل كمر- می تواند شما را از دردسر زیادی نجات دهد)

همچنین بازبینی کفش قبل از صعود و ترمیم آسیب های احتمالی آن خالی از فایده نخواهد بود.

به همراه داشتن 20 تا 30 متر "نیم طناب " می تواند در مکان ای لازم حمایت مناسب را برای نفرات ضعیف تر مهیا کند. با یک کلنگ و استفاده از کارابین می توان در یک شیب تند نفرات را به سرعت حمایت نمود. ( توجه داشته باشید نقش این حمایت بیشتر جنبه روانیدارد.).

کوله پشتی

در میان وسایل کوهنوردی پس از کفش مهمترین وسیله کوله پشتی می باشد ؛ چون تمام وسایل مورد نیاز کوهنورد برای صعود و فرود و شب خوابی در درون آن قرار می گیرد . کوله ها از زمان قدیم تاکنون دستخوش تغییرات فراوانی شده اند ؛ بطوریکه امروزه اگر برای اولین بار برای خرید کوله به یک فروشگاه وسایل کوه بروید شاید از دیدن سایزها و رنگها و اشکال مختلف آنها سرتان گیج رود ! بنابراین لازم است با مشورت یک فرد خبره و باتوجه به نیازتان کوله ای مناسب اختیار کنید تا همیشه و در همه حال بهترین همدم شما باشد چون اگر شکل و اندازه کوله مناسب بدن و برنامه شما نباشد ممکن است بر اثر فشارهای وارده بر شانه و ستون مهره ها برای همیشه از کوله و کوهنوردی و حتی از زندگی سیر شوید .

برخی از کوله های قدیمی که امروزه نیز گاها استفاده می شوند دارای یک زین فلزی در خارج از کوله هستند که با پشت فرد در تماس است و چون بار را به تناسب بین شانه و پشت و کفل تقسیم می کند برای بارکشی های سنگین و حتی در موارد اظطراری برای حمل مجروح مناسب است . اشکال این کوله ها وزن بیشتر و ارتفاع و پهنای زیاد است . چون در مسیرهای تنگ یا دارای شاخه های درخت و یا سنگنوردی باید از کوله های باریکی استفاده کرد که عرض آن بیشتر از بدن نباشد . کوله های قدیمی دارای جیب هایی نیز در پشت و طرفین هستند که می توانید وسایل ضروری و دم دست را در آنها قرار دهید . ولی کوله های جدیدتر که بیشتر برای برنامه های فنی و یا زمستانی بکار می روند بجای جیب های بیرونی دارای یک جیب بزرگ در روی سر کوله هستند و بعضا نیز در بخش انتهایی کوله محفظه ای را جداکرده اند که دارای زیپ است و می توان برای وسایل ضروری و یا کیسه خواب از آن استفاده کرد ؛ در دوطرف و پشت کوله نیز بندهایی برای بستن وسایلی مانند فوم / زیر انداز و کلنگ و باتوم و کرامپون و تعبیه شده است .


جنس کوله ها معمولا صد درصد ضد آب است که در انواع جدید از پارچه های گورتکس که سبکتر نیز هستند استفاده می شود . رنگ کوله نیز مانند لباسها باید بشکلی باشد که متضاد با محیط برنامه موردنظر شما باشد تا از دور کاملا به چشم بیاید که این مسئله در صورت گم شدن و یا مجروح و زمینگیر شدن به جستجوگران کمک زیادی می نماید . بنابراین کوله ها معمولا به رنگ های قرمز و زرد و آبی ساخته می شوند .نوعی از کوله ها که به رنگ سبز و یا پلنگی هستند مخصوص شکارچیان و یا سربازان است که می خواهند در استتار باشند .اندازه کوله ها را برحسب فضای داخل آن و با واحد لیتر اندازه گیری می نمایند که معمولا از
۳۰ تا ۱۰۰ لیتر متفاوت است . کوله های ۳۰ لیتری برای برنامه های یک روزه بدون وسایل خواب و یا دوچرخه سواری مناسب هستند که البته نوع مخصوص دوچرخه آن دارای بندک نبوده و در آن نیز با یک زیپ بزرگ نیم دایره باز می شود . همیشه کوله ای را انتخاب کنید که پس از قرار گرفتن تمام وسایل دیگر فضایی خالی نداشته باشد تا شکیل و خوش فرم به پشتتان بنشیند . اگر کوله بزرگتر باشد از فرم خارج شده و با لنگر انداختن موجب خستگی و آزار شما میشود و اگر کوچکتر هم باشد که مجبورید مقدار زیادی از وسایل را به دور کوله آویزان کنید و یا در دست بگیرید .نوعی کوله نیز طراحی شده است که مخصوص حمل کودک است و علاوه بر جای مخصوص نشستن کوک که در حمایت هم باشد و سقوط نکند دارای تعدادی جیب نیز برای وسایل ضروری است ، امروزه کوله های مخصوصی نیز برای نوجوانان و بانوان ساخته می شود که متناسب با فیزیک بدنی آنهاست .بخشی از کوله که با پشت فرد در تماس است شاید مهمترین بخش باشد که باید مانع از چسبیدن کوله به پشت و عرق کردن شود . کوله ها معمولا بند بزرگی در قسمت پایین دارند که بدور کمر پیچیده می شود و در حفظ تعادل موثر است . برخی نیز دارای بندکی مشابه و در جلوی سینه هستند که تعادل بالای کوله را حفظ می کند ولی موقع صعود که تنفس و حرکت سینه زیاد و سریع است بهتر است که بسته نشود و فقط موقع پایین آمدن آنرا ببندید .کوله های باریک و لوله ای شکلی با جنس ضخیم نیز برای غارنوردی و آبشارنوردی ( دره نوردی ) ساخته شده اند که مناسب مسیرهای تنگ و خیس و خشن است .موقع چیدن کوله وسایل سخت و فلزی را در تماس با بدنه کوله قرار ندهید که اگر در پشتتان باشد باعث آزار و اگر در اطراف باشد بر اثر کشیده شدن کوله به در و دیوار باعث پارگی کوله می شود . وسایل را طوری بچینید که سنگین تر ها در نزدیک پشت و بالای کوله باشند و همچنین وسایل را به ترتیب استفاده داخل کوله قرار دهید . در یک کلام کوله چینی خود یک هنر است که با تمرین در شرایط مختلف روز و شب و هوای سرد و گرم و با دستکش های کلفت و بدست می آید . جای وسایل را کاملا بخاطر داشته باشید تا با چشم بسته هم بتوانید وسیله مورد نظر را بیابید ! مواد سوختی را در ظروف با در محکم و چند لایه پلاستیک قرار دهید تا نشت آن باعث خرابی کوله و لباس و غذاها نشود .


توصیه : در خرید کوله و همه وسایل کوهنوردی چون با آسایش و حتی جان شما سروکار دارد به قیمت فکر نکنید و بیشتر به کیفیت و دوام و راحتی و وزن کم آن بها دهید ؛ همچنین وسایل خود را تخصصی نمایید و بدنبال کوله ای برای همه برنامه ها و یا کفشی برای همه فصول نباشید .

کیسه خواب

کیسه خواب نیز از وسایل ضروری یک کوهنورد است که بیشتر در برنامه های چند روزه که احتیاج به شب مانی در کوه دارد استفاده می شود .خواب یکی از ضروریات انسان مخصوصا برای تجدید قوا می باشد . بنابراین کیسه خواب راحت و نرم و گرم از اهمیت بالایی برخوردار است کیسه خوابها به دو نوع پر و الیاف تقسیم بندی می شوند . کیسه خوابهای پر که حاوی پر قو هستند از قدیم بسیار مورد توجه بوده اند . تنها نقیصه کیسه خواب پر اینست که اگر خیس شود خشک شدن آن به زمان زیادی نیاز دارد و خیس شدن در زمستان نیز برابر با یخ زدگی و یا مرگ است ! برای رفع این نقیصه الیاف جدیدی به شکل لوله های تو خالی ساخته شده و در ساخت کیسه خوابهای جدید و حرفه ای از آنها استفاده می شود . این الیاف با وجود سبکی از حجم بالایی برخوردارند که بسته بندی در کوله را کمی مشکل می سازد . البته این نقیصه نیز در الیاف جدید به نام ترمو لایت برطرف شده است .


چون کیسه خواب پر هنوز طرفداران زیادی دارد کمی درباره آن بیشتر توضیح می دهیم . میزان پر موجود در کیسه خواب بصورت درصد کرک و ساقه پر بیان می شود . مثلا پر
۶۰/۴۰ یعنی ۴۰ درصد آن ساقه و ۶۰ درصد آن کرک پر است . بدین ترتیب کیسه خوابهای ۷۰/۳۰ و ۸۰/۲۰ و ۹۰/۱۰ و ۹۵/۵ نیز موجود است . که این نوع آخر بسیار حرفه ای و مخصوص صعودهای بلند می باشد . لازم بذکر است که هرچه درصد کرک پر بیشتر باشد کیسه خواب گرمتر و سبک تر است .دمای مطلوب کیسه خوابها نیز با سه دمای حداقل و راحت و حداکثر بیان می شود . مثلا ۱۰و۱۷- و ۲۵- درجه سانتیگراد یعنی این کیسه خواب برای دمای بین ۱۰ درجه بالای صفر تا ۲۵ درجه زیر صفر مناسب است ولی ۱۷- درجه سانتیگراد راحت ترین و مطلوبترین دمای آنست و نزدیک به دمای حداقل از گرما و نزدیک به دمای حداکثر از سرما اذیت خواهید شد . دمای حداکثر یا نهایی تنها از یخ زدن اعضای بدن جلوگیری می کند و شما خواب خوبی در این دما نخواهید داشت . بنابراین در خرید کیسه خواب به دمای حداقل بیشتر توجه شود . ضمنا هرچه کیسه خواب درصد کرک بالاتری داشته باشد دمای متوسط آن به دمای حداکثر نزدیکتر می شود و اصطلاحا قویتر است .و باز هم همان حرف تکراری که با توجه به برنامه خود کیسه خواب را تهیه کنید . یعنی حداقل باید دو کیسه خواب داشته باشید یکی برای بهار و دماهای بالای صفر و یکی برای پاییز و زمستان و دماهای زیر صفر . تابستانها هم که لخت می خوابید تا پشه ها دلی از عذا در بیاورند .کیسه خوابهایی که در ایران موجود است تا حدود ۴۵- درجه سانتیگراد هستند و جوابگوی آب و هوای ایران هستند . هرچند می توان با افزایش لباس و پوشیدن البسه پر نیز به گرمای بدن افزود .در مورد طول کیسه خواب حتما از طول بدن شما بلند تر باشد تا در صورت نیاز بتوانید کفش و یا ظرف آبتان را شب در ته آن بگذارید که تا صبح یخ نزند .در خانه و زمانی که از کیسه خواب استفاده نمی کنید آن را بصورت باز از چوب لباسی آویزان کنید تا پر های آن پف کند و اصطلاحا نشکند . چون شکستن پر و خوابیدن آنها بر روی هم از دمای کیسه خواب می کاهد .نکته : حتما موقع خواب از لباس زیر خشک استفاده کنید . چون اگر تنها زیرپوش شما بر اثر تعرق خیس شده باشد و داخل ده تا کیسه خواب هم که بروید باز سرما خواهید خورد

چادر کوهنوردی

چادر جزو وسایل گروهی کوهنوردی و خانه متحرک کوهنورد می باشد .بطور کل چادر ها به دو نوع کمپینگ و ارتفاع تقسیم می شوند . نوع کمپینگ مخصوص ارتفاعات پایین و نیمه اول سال می باشد ؛

نوع ارتفاع نیز برای ارتفاعات بالا و برنامه های نیمه دوم سال است .چادرهای ارتفاع برخلاف چادرهای کمپینگ دارای ارتفاع و وزن کمی می باشند و معمولا به شکل گنبدی هستند که با تیرک های سبک فلزی ( آلومینیوم یا تیتانیوم ) و یا فایبر گلاس مقاومت خوبی در برابر بادهای تند ارتفاعات داشته و سریع برپا و یا جابجا می شوند . جنس بدنه چادر ها معمولا از پارچه دارای قابلیت تنفسی گورتکس می باشد . چادر های ارتفاع و بعضا کمپینگ معمولا دو پوش هستند که پوش خارجی آن ضد آب و باد و پوش داخلی گورتکس است . بین این دو لایه نیز حدود ۱۰ سانتیمتر فاصله برای تبادل هوا وجود دارد .یکی از نکات مهم در استفاده از چادر ، جلوگیری از تعرق آن است که با تنظیم و باز کردن پنجره ها و یا درچه های تعبیه شده در بدنه چادر امکان پذیر است . همچنین در صورت یکی شدن دمای داخل و خارج چادر بر روی بدنه داخلی بر اثر تنفس و بازدم افراد برفک ایجاد می شود که با گرم شدن هوا در نزدیکی صبح تبدیل به آب شده و همه وسایل داخل چادر را خیس می کند.چادر های ارتفاع که معمولا از ۱ تا ۴ نفر ظرفیت دارند با داشتن پوش دومی بزرگتر از خود چادر ، دارای دو بخش اضافی در جلوی دو در چادر است که یکی بعنوان انبار وسایل و لوازم غیر ضروری برای خلوت شدن داخل چادر و از فضای دیگر نیز بعنوان آشپزخانه بمنظور جلوگیری از کثیف شدن و یا آتش سوزی داخل چادر استفاده می شود .

 


[ یکشنبه 4 آذر 1397 ] [ 05:41 ب.ظ ] [ رسول ]

سوگندنامه

با نام و یاد خداوند متعال

به شرافت خود سوگند یادمیکنم که به تمامی قوانین ومقررات حاکم درباشگاه کوهنوردی  احترام گذاشته وهرگونه نافرمانی ازبنده تحت قوانین ومقررات در کمیته انظباطی بامن برخورد شود.اینجانب با روح واقعی ورزش و نوع دوستی برای شکوه ورزشی و افتخار آفرینی شهر میکوشم تا شهر مان را سربلند وسرافراز کنم

در ضمن هرگونه نافرمانی از سوی اعضا طبق مقررات تصویب  شده در باشگاه شخص  یک فصل محروم خواهد شد.


[ یکشنبه 4 آذر 1397 ] [ 05:41 ب.ظ ] [ رسول ]
نظرات
آپلود عکسآپلود عکس 
کرکس نطنز اصفهان جمعه 1394/06/20

تیم منتخب گروه کوهنوردی  رعد رامسرمتشکل از 6نفر ساعت 8:15 صبح جمعه مورخ 20شهریور  به سمت قله کَرکَس اصفهان به ارتفاع 3847متر حرکت نمود وساعت 2:30بعدازظهر به قله رسید.افراد شرکت کننده عبارتنداز رسول خانی نژاد،آترین غلام کلایه،سیدعلی قریشی،ابراهیم صفری ،محسن فروجانی ،مصطفی عابدینی

سرپرست گروه :خانی نژاد

راهنما : آقای مصطفی عابدینی عضو گروه اژکهن اصفهان

تشکر ویژه ازآقای کیوان زمانی سرپرست گروه کوهنوردی اژکهن اصفهان بابت همکاری باگروه رعد
 
 

قابل توجه افراد میهمان در گروه: با توجه به تصمیم هیئت مدیره محترم در خصوص حضور افراد میهمان در گروه - این عزیزان می بایست قبل از شروع برنامه فرم تعهد نامه ویژه میهمان را از سرپرست برنامه دریافت و نسبت به تکمیل آن اقدام نمایند. شایان ذکر است این افراد موظف هستند مبلغ ۳۰۰۰۰ ریال + هزینه برنامه مورد نظر را به مسئول گروه در آن برنامه پرداخت نمایند.شهریه ماهیانه نفری 10000تومان

 

اهداف گروه کوهنوردی رعد رامسر

این گروه از سال 1393 به طور رسمی فعالیت خود را با اهداف

بند 1- ترویج فرهنگ كوهنوردی نوین

بند 2- گسترش همكاری ورزشی و تحكیم میان كوهنوردان

بند 3- پژوهش در زمینه كوهنوردی و كوه ها با ایجاد اطلاع رسانی از طریق نشریه، سایت اینترنتی و...

بند 4- تلاش برای حفظ محیط های كوهستانی، گونه های گیاهی و جانوری و پاك سازی كوهستان

بند 5- گسترش اخلاق و فرهنگ كوهنوردی

بند 6- نوآوری در امر كوهنوردی و شناسایی قله ها دیواره ها- یخچالها و غارها و درها

بند 7- آموزش و ایجاد فضایی ایمن و سالم برای كوهنوردی در میان نوجوانان و جوانان وخانواده های محترمشان

 

                                           


                             


[ یکشنبه 4 آذر 1397 ] [ 11:47 ق.ظ ] [ رسول ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


آرشیو مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :