تبلیغات
گروه کــــوهنــــــــوردی رعد رامسر
قالب وبلاگ
گروه کــــوهنــــــــوردی رعد رامسر
عشق به طبیعت ، عشق به زندگی است . کوهنوردی عشق به طبیعت است و عشق به طبیعت ورزش ماست  
نویسندگان
صفحات جانبی
لینک های مفید

 

سلام به شما ، که کلام را ارج می نهید ، و رستاخیز کلام را در لحظه وجود می کاوید ، گفتنی ها بسیار و نگفتنی ها بسیارترند ، امید که در ترنم کلام ، به حقیقت نهفته در کلمات ، به هم آوایی برسیم ، پیشکش نگاهتان یک آسمان باران؛ دستان احترام بدرقه عبورتان... اشعار و مقالات این وبلاگ اثر نویسنده وبلاگ میباشد.

کوهنوردان

طبیعت گرایی در انسان غریزی و نهادینه است . همه ما از تماشای سبزه زار و جنگل و کوه و دشتهای بیکران ؛ دریا و آسمان لذت می بریم. آدمی از فراخنای طبیعت به تنگنای چهاردیواری خود لمیده است .

انسان از بدو خلقت در همنشینی رودخانه ها ، جنگل و کوه و دشت و صحرا و در همسایگی گیاهان و جانوران به سر برده است .نیازهای خود را از طبیعت به دست آورده و در دامن طبیعت متولد شده و در آغوش طبیعت آرمیده است .هرچند زندگی انسانهای ماقبل تاریخ با سختی و رنج و مشقت بیشتری سپری شده است ، اما هیچگاه دشواریهای زندگی طبیعی نتوانسته است ،لذت روزمرگی های شهرنشینی را در احساسمان تثبیت کند.هریک از ما پس از روزها تلاش و تکاپو در مناصب قراردادی اجتماعی دچار خستگی ، دلتنگی ،فرسودگی شده و نیازمند احساس آرامش و آسودگی خیال هستیم .

و آدمی بوسیله دریافت حس ادراک خود ،به دنبال راههای کسب آرامش و دوری از مشکلات رنگارنگ پیرامون خود می باشد. ذات زندگی توام با آکندگی رنج و مشقت است . ولی انسان استدلال گر فهیم چاره جویی می کند .

بعضی به دنبال ورزش مورد علاقه خود ،ساعاتی را به دور از هیاهوی زندگی به احساس آرامش و شادابی میرسند.نرمشهای صبح گاهی ، پیاده روی ، والیبال ، شنا و ... و اما کوهنوردی و کوه پیمایی یکی از دل انگیزترین و موثرترین ورزشها برای بدست آوردن طراوت ، معنویت و شادابی عمیق است .

کوهنورد سحرگاهان از خواب برمی خیزد ،کوله پشتی اش را که قبلا از ملزومات کوهنوردی آکنده است را به دوش می کشد و از چاردیواری خود ،به سوی طبیعت زیبا، سرکش ، دل انگیز وحشی خارج می شود.

همین سحرخیزی که در فرهنگ ما بسیار به آن تاکید شده است  "سحرخیز باش تا کامروا گردی" می تواند به عنوان شالوده اصلی ،حس صبحگاهی و لطافت و حال و هوای صبحگاهان قبل از طلوع خورشید را در ما زنده کند .و پس از آن کم کم از شهر و شهرنشینی دور می شویم ،و تمام جسم وجانمان ،افکار و احساسمان در اختیار نسیم کوهساران قرار می گیرد و با کوهنورد آنچنان عجین میگردد که گویی خود جزیی از طبیعت زیبای کوهستان می شود.

نشاط و سرمستی با توجه به سختی راه ، و نفس زدن ها ، عرق ریختن ها و ...عجیب به نظر می آید ،که چگونه کوهنوردان بستر گرم خود را در سحرگاهان زمستانهای سرد رها می کنند و به سوی کوهستان به راه می افتند.برای کسی که لذت هم آغوشی با طبیعت و کوهستان را نچشیده است ،بسیار غریب به نظر می آید!

کوهنوردان طبیعت دوست ،مانند شاعران طبیعت گرا به یک درختچه کوهی مانند یک شخصیت برخورد می کنند . تعجب میکنید ،کافی است یکبار به کوهنوردان بپیوندید تا ببینید ،کوهنوردان با شکار و شکارچی  و تبر به دستان میانه خوبی ندارند . اگر بخواهند بنا به ضرورت آتشی برافروزند ،شاخه های خشک درختان را می سوزانند . و همیشه موقع ترک محل آتش را خاموش می کنند تا مبادا وزش باد حادثه ای بیافریند. حفظ طبیعت و احساس یگانگی با مظاهر آن ،یکی از نمودهای فکری کوهنوردان است .

کوهستان با بلندای با عظمت خود و با پوشش گیاهی زیبا و متنوع و با پرندگان و جانوران مختلف ، محیطی سرشار از صمیمیت و آرامش را به کوه دوستان هدیه میکند .

کوهنوردی درس صبوری و مقاومت و پیروزی میدهد . نوید فتح قله مورد هدف را آموزش می دهد . نظم  و جدیت در کوهنوردی یک اصل مهم است ، تک روی معنایی ندارد ، همه با گروهند، همکاری و کمک به دیگران حس همگانی است و صد البته برخی سرآمد دیگرانند. صمیمیت ها، گفتگو ها ،  و در هنگام استراحت ،شوخی ها به سرشاری گروه می افزاید.

بالاخره طبیعت دوستی و طبیعت گرایی و درک زیباشناختی مظاهر گوناگون طبیعت از دریا و کویر و تا آسمان شبهای کوهستان که آسمان را تماما ستاره باران میبینی و کوره راه شیری خودمان ، که ما نقطه ای از کتاب بزرگ آن هستیم ،جذبه ای خاص دارد که باید سکوت کرد و همه تن چشم شد و به تماشا


[ یکشنبه 4 آذر 1397 ] [ 06:43 ب.ظ ] [ رسول ]
.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ


آرشیو مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :